Kondilomi, HPV i prevencija raka grlića materice - Sve što treba da znate

Nika Blog 2025-01-30

Sve što treba da znate o kondilomima, HPV virusu i vakcinama protiv raka grlića materice. Informacije o dijagnozi, lečenju i prevenciji.

Sve o kondilomima, HPV virusu i prevenciji raka grlića materice

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice, papilomi ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu i polno prenosivu bolest. Uzrokovani su humanim papiloma virusom (HPV) i mogu biti izuzetno neprijatni zbog teškog lečenja i čestih recidiva. Ovaj članak će vam pružiti sve potrebne informacije o ovoj temi.

Šta su kondilomi i kako nastaju?

Kondilomi su posledica infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Ovaj virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, anusu ili ređe na drugim delovima tela. Postoji preko 80 različitih tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do razvoja raka.

Tipovi HPV virusa

HPV virusi se klasifikuju po brojevima. Tipovi 6 i 11 su najčešći uzročnici kondiloma i obično ne izazivaju rak. S druge strane, tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja raka grlića materice i drugih malignih oboljenja.

Kako se prenosi HPV virus?

HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete tokom porođaja. Retko, ali moguće je i širenje virusa sopstvenim rukama sa inficiranih na druge delove tela.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, dok kod muškaraca se pojavljuju na penisu, prepucijumu ili otvoru uretre. To su mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom.

Vreme inkubacije

Vreme od infekcije do pojave simptoma može trajati od mesec dana do godinu dana. U nekim slučajevima, virus može ostati latentan godinama pre nego što dođe do manifestacije.

Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, a potvrđuje se histološkim, ultrastrukturnim i imunološkim ispitivanjima. Važno je naglasiti da se HPV ne može dijagnostikovati analizom krvi, jer virus završava svoj životni ciklus na površini sluzokože.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju - spaljivanje tečnim azotom
  • Laser terapiju - posebno efektna za unutrašnje kondilome
  • Medikamentozno lečenje - podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluorouracil
  • Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa, a ne i sam virus. Česti su recidivi, pa je potrebno višestruko lečenje.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće kondilomi mogu pokazati ubrzano širenje zbog smanjenog imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi bez obzira na starost trudnoće, uz pažljiv odabir metoda koje ne ugrožavaju plod.

Prevencija - vakcine protiv HPV-a

U poslednje vreme sve više se govori o vakcinama protiv HPV virusa. Postoje dve glavne vakcine - Cervarix i Gardasil, koje deluju na kancerogene tipove HPV-a i time smanjuju rizik od raka grlića materice.

Kako deluju vakcine?

Vakcine se daju u tri doze i najveći efekat imaju ako se primene pre prvog seksualnog odnosa. Preporučuju se devojkama između 9 i 26 godina, mada mogu biti korisne i u starijim ženama.

Dostupnost vakcina

U našoj zemlji vakcine su dostupne u privatnim apotekama i zdravstvenim ustanovama. Cena po dozi iznosi oko 150 evra, a potrebne su tri doze za potpunu zaštitu.

Zaključak

Kondilomi su neprijatna, ali u većini slučajeva bezopasna manifestacija HPV infekcije. Ključno je pravovremeno dijagnostikovati promene i započeti adekvatno lečenje. Vakcinacija predstavlja efikasan način prevencije najopasnijih tipova HPV-a i raka grlića materice. U slučaju bilo kakvih sumnji, obavezno se konsultujte sa lekarom i tražite više mišljenja pre donošenja konačne odluke o lečenju.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.